Alert marec 2021
Zlaté INFO EPO INVEST 1.3.2021
V rokoch 2019 a 2020 zaznamenala cena žltého kovu prudký rast a prekonala aj historické maximum z roku 2012. Dôvodom rastu boli obavy z ekonomickej recesie v roku 2019 a následná panika spôsobená rozšírením víru COVID-19 po celom svete.
Jedinou reakciou svetových centrálnych bánk sú masívne stimuly v podobe nekontrolovateľného pumpovania peňazí do ekonomiky sprevádzané rekordným zadlžovaním vlád, firiem aj domácností.
Pretlak lacných peňazí nafukuje ceny aktív na finančných trhoch a motivuje investorov k akceptácii vysokého rizika. Kým budú centrálne banky dopovať trhy, akciové indexy porastú aj bez reálneho základu. Za takýchto okolností cena zlata obvykle stagnuje alebo klesá. Tohto javu sme svedkami od polovice roka 2020. Tlak na nižšiu cenu zlata je momentálne podporovaný aj rastúcimi výnosmi US štátnych dlhopisov s dlhodobou splatnosťou v posledných týždňoch.
AKO DLHO TENTO STAV POTRVÁ?
Na otázku ako dlho tento stav potrvá momentálne nepozná nikto odpoveď. Isté však je, že nie je možné, aby “tlačenie peňazí“ bolo bez limitu a následných negatívnych dopadov. Väčšina ekonómov sa zhoduje na tom, že v priebehu času musí zákonito prísť k praskaniu “bublín“ a investori budú hľadať bezpečné a overené formy uloženia peňazí.
OPLATÍ SA INVESTOVAŤ DO ZLATA?
Z vyššie uvedených dôvodov sa nachádzame v ideálnom období pre sporenie a investovane vo forme zlata, pretože nákupné ceny sú momentálne veľmi priaznivé. Obrovské množstvo nových, ničím nekrytých peňazí v obehu sa v dlhodobom horizonte musí zákonite prejaviť na vyššej cene aktíva, ktoré sa množiť nedá a jeho zásoby sú limitované. Preto veríme zlatu, vhodnému práve pre dlhodobé investičné horizonty.
ZDROJ INFORMÁCIÍ
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/581187-makro-vynosy–akcie–zlato/
https://openiazoch.zoznam.sk/cl/209620/?
Centrálne banky aj počas pandémie na trhoch vytvárajú bubliny
Celý text článku si môžete stiahnuť tu Alert marec 2021.