Prečo je nákup fyzického zlata dobrou voľbou
Zlato je v posledných mesiacoch často diskutovanou témou takmer vo všetkých televíznych reláciách zameraných na investovanie. No nebolo to tak vždy. Napríklad v období medzi rokmi 2014 – 2018 sa o zlate ako dobrej investícii takmer nehovorilo. Veľká časť investičných expertov dokonca označovala žltý kov za prežitok, ktorý nemá v investičnom portfóliu žiadne miesto. Dôvod tejto zmeny postojov treba hľadať v striedaní hospodárskych cyklov.
V období kedy ekonomika rastie vládne všeobecný optimizmus a nadšenie z výnosov. Na akciových trhoch si obvykle nikto nechce pripustiť, že nič nerastie do neba a každá divoká jazda sa raz skončí pádom ktorý sa volá recesia. A presne v dobe kedy sa už len začína hovoriť o možnosti recesie sa vynára otázka kam bezpečne uložiť peniaze. Vtedy sa vždy do pozornosti dostáva zlato , ktoré už je tisíckami rokov preverené ako bezpečný uchovávateľ hodnoty.
Zatiaľ čo všetky papierové meny v histórii ľudstva postupne stratili hodnotu, zlato pretrvalo a drží si svoju kúpnu silu. Existuje veľa porovnaní majetku ktorý bolo možné za uncu zlata kúpiť pred desiatimi rokmi, pred sto rokmi, alebo v období Rímskej ríše. Napríklad pri porovnaní kúpnej sily zlata za posledných 30 rokov zistíme, že výrazne stúpla. Zatiaľ čo v roku 1992 bolo možné za 750 g zlata získať v prepočte takú sumu, za ktorú ste si mohli kúpiť automobil Škoda Forman. Dnes sa cena rovnakého množstva zlata pohybuje okolo 42 000 €. Pokiaľ teda zostanete u rovnakého výrobcu, kúpite si v roku 2022 za finančný ekvivalent 750g zlata automobil o dve triedy vyššej kategórie Škoda Superb. História nám jasne ukazuje, že vlastníctvo zlata chráni svojho majiteľa pred znehodnocovaním meny, ktoré dnes nazývame infláciou.
Na konci roku 2019 prišiel presne ten moment, kedy sa začalo hovoriť o možnej hospodárskej recesii. V roku 2020 sa začala covidová kríza spojená s veľkou obavou o budúcnosť svetovej ekonomiky. Cena zlata na svetovom trhu takmer okamžite reagovala prudkým rastom. Rok 2022 pridáva k hospodárskej stagnácii ďalší faktor podporujúci cenu žltého kovu a tým je geopolitická nestabilita. Invázia Ruska na Ukrajinu vytvára ďalší tlak na rast ceny. Silne medializovaná situácia na hraniciach s Ukrajinou pridáva zlatu v očiach verejnosti ďalší rozmer. Vzácny kov už nie je vnímaný len ako investícia , ale aj ako poistka pre nečakané krízové situácie.
Zlatá tehlička alebo minca je veľmi koncentrované bohatstvo, ktoré je ľahko prenosné, anonymné a likvidné v ktorejkoľvek časti sveta bez rizika protistrany. Práve tieto benefity získate len ak vlastníte fyzické investičné zlato. Vlastníctvo cenných papierov naviazaných na cenu zlata naopak funguje len ako čistá investícia s rizikom protistrany.
Nákup investičného zlata je dnes možný v spoločnostiach, ktoré sa špecializujú na drahé kovy a tiež v niektorých bankách v rámci služieb privátneho bankovníctva.
Odporúčame voliť dodávateľov, ktorý zmluvne garantujú aj spätný odkup za cenu nie nižšiu ako je trhová.
Pred nákupom je treba zvážiť zloženie portfólia. Z pohľadu ceny platí pravidlo, že za zliatok s vyššou hmotnosťou zaplatíte v prepočte na jeden gram vždy menej ako pri zliatku s nižšou hmotnosťou. Pri prípadnom odpredaji sa ale oplatí mať portfólio rozdelené na viac zliatkov alebo mincí, pretože máte v prípade potreby možnosť odpredať len časť majetku uloženého v zlate. Z hľadiska bezpečnosti je samozrejme dôležitý pôvod zlata. Odporúčame nakupovať produkty renomovaných producentov zlata. Na našom trhu sú to napríklad rafinérie Argor-Heraeus , Heraeus , PAMP , Valcambi atd. Kvalitu tiež zaručujú známe štátne mincovne ako Rakúska mincovňa – Münze Österreich alebo Česká mincovna.
Veľkosť, tvar a razba mincí sú výrobcami jasne definované. Investičné zliatky sú vždy označené znakom výrobcu, identifikačným číslom a údajom o hmotnosti.
Na cenu žltého kovu vplýva veľa faktorov a to vytvára veľmi vysokú volatilitu. Preto je kľúčovým parametrom pre rozhodovanie o kúpe investičného zlata jednoznačne investičný horizont, ktorý by nemal byť kratší ako 15 rokov.
Celý text článku si môžete stiahnuť tu Alert máj 2022.