Kupovať zlato alebo čakať na lepšiu cenu?
Cena zlata na LBMA sa zatiaľ stále drží v USD pod maximom z roku 2011. U nás sa však drvivá väčšina retailových nákupov realizuje v eurách.Pri pohľade na historické dáta ľahko zistíme, že v EUR už bola maximálna hodnota prekročená a ponúka sa tak otázka čo bude ďalej. Má investor čakať na pokles ceny alebo nakupovať?
Cenu zlata na svetových trhoch ovplyvňuje veľa faktorov a existuje množstvo odborných analýz, ktoré predikujú zlatu vysoký rastový potenciál. Dôležitým faktom je, že cenu zlata vyjadrujeme v peniazoch.
ZLATO A INFLÁCIA
Každý investor chce vložiť menej a na konci investičného horizontu získať viac. V minulosti tomu tak v dlhodobých horizontoch pri zlate bolo vždy. Pred dvadsiatimi rokmi ste mohli nakúpiť 100g zlata za 1 000 eur a dnes by ste predali za 5 000 eur.
Dlhodobým investorom sa historicky zlato oplatilo držať a otázkou je, či tomu tak bude aj v budúcnosti.
Pre úspešný obchod je vždy podstatné, koľko vám za vašu investíciu bude po uplynutí definovaného obdobia ochotný zaplatiť kupujúci. Tým obvykle úvaha neskúseného investora končí. Je ale veľmi dôležité položiť si aj otázku, akú reálnu hodnotu bude mať v dobe predaja investície mena, za ktorú si kúpite chlieb či zaplatíte splátku hypotéky.
Každému je dnes známy pojem inflácia. Znehodnotenie peňazí formou zvyšovania cien. Inflácia je vo všetkých ekonomikách štandardným pojmom s ktorým sa ráta a dokonca sú stanovované tzv. inflačné ciele. Inflácia 2-3% ročne znamená, že vaša mena stratí za 10 rokov 20-30% hodnoty. Pokiaľ ste mali tých 10 rokov peniaze uložené v zlate, o nič ste neprišli. Zlato je komodita, preto s vysokou pravdepodobnosťou jeho cena vyrástla minimálne o hodnotu inflácie.
INFLÁCIA A TLAČENIE PEŇAZÍ
Čo sa ale stane keď sa centrálne banky rozhodnú pod politickým tlakom tlačiť peniaze rýchlejšie ako by bolo zdravé? Na trhu sa objaví veľa peňazí ale množstvo zlata rastie len veľmi mierne, lebo ťažba je pomalá a nákladná.
Logicky by mala cena žltého kovu zaznamenať rast. Tento efekt bol vyskúšaný v rokoch 2008-2009 kedy FED napumpoval do ekonomiky viac ako 1 bilion USD za osem mesiacov. Cena zlata sa následne v priebehu dvoch rokov zdvojnásobila. Ponúka sa otázka, čo sa stane po roku 2020 keď FED vytlačil 2 bilióny USD len za 6 týždňov a tým to zďaleka neskončilo. Suma celkovej podpory FEDu už presiahla 4 bilióny.
Zlato na pokrytie hodnoty štyroch biliónov dolárov sa bude na zemi ťažiť viac ako dvadsať rokov a ľudstvo tým podľa odhadov dosiahne na maximálne množstvo tohto vzácneho kovu ktoré je možno získať zo zemskej kôry.
ZÁVER
Dokiaľ budeme hodnotu zlata merať v peniazoch, musíme akceptovať fakt, že výrazným nepomerom medzi množstvom emitovanej meny a objemom vyťaženého zlata bude dlhodobo dochádzať k zvyšovaní jeho ceny. Existuje veľa faktorov ktoré budú žltému kovu spôsobovať krátkodobé poklesy a stagnácie rastu. Dlhodobý investor však bude vždy stáť na strane víťazov.
Martin Zolák